Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Nowy jazzowy festiwal w Poznaniu!

W lipcu startuje Blue Summer Jazz Festival - nowy projekt poznańskiego klubu Blue Note, który potrwa aż do 1 września. W planach jest osiem koncertów, a wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Monika Borzym czy Cory Henry. Wybranym artystom akompaniować będzie Blue Note Orchestra.

Ekspresja młodości

Choć ma zaledwie dwadzieścia lat, to na koncie ma już trzy nominacje do Grammy i pierwsze miejsca na jazzowych listach przebojów magazynu "Billboard". O talencie tego młodego pianisty mówi się coraz częściej i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jaki sekret kryje muzyka Joeya Alexandra? Odkryjemy go w klubie Blue Note, w którym wystąpi, by zaprezentować nam swój nowy, siódmy już album Continuance (2023), pełen kameralnego jazzu, porywający improwizacjami już od pierwszych taktów.

Włosko-polskie

Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej trwa wystawa Michała Łukasika Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943. Cykl zdjęć przedstawia architekturę międzywojenną m.in. z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Bari, Warszawy, Krakowa, Gdyni, a także Poznania.

O Poznaniu dla najmłodszych

Już 18 maja, w ramach wstępu do Nocy Muzeów, odbędzie się spotkanie wokół książki Poznaj Poznań. Zaprasza Biblioteka Raczyńskich.

Literatura od przyjemności

- To jest literatura, która ma sprawiać przyjemność, wcale się tego nie wstydzę - tłumaczyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jest specjalistką od szczęśliwych zakończeń. A tych było już całkiem sporo. Od debiutu w 2008 wydała ponad 30 (!) powieści. W ubiegłym miesiącu ukazała się kolejna - Ulotny zapach czereśni. Magdalena (albo po prostu Magda) Witkiewicz w ten piątek będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

By przestać uciekać

W książce Czego nie pamiętamy Christiane Hoffmann wybiera się w podróż w czasie i przestrzeni. Wraca do domu swojego zmarłego ojca w nadodrzańskiej wiosce o nazwie Różyna, by odzyskać wspomnienia, które on przez lata starannie wymazywał. Wolał zapomnieć, bo 22 stycznia 1945 roku, jako dziewięcioletni chłopiec, musiał z tego domu uciekać. Jego rodzina była jedną z wielu wysiedlonych z terenu Kresów Wschodnich. Autorka po 75 latach postanowiła odzyskać utraconą w ten sposób część swojej tożsamości. O jej drodze posłuchać będzie można podczas spotkania autorskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Sterem, żeglarzem, okrętem

W przypadku Chrisa Bottiego największą niesprawiedliwością jest fakt, że choć ten słynny muzyk ma na koncie fantastyczne albumy solowe, to wciąż zbyt często postrzegany jest przede wszystkim jako "ulubiony trębacz Stinga". W Polsce grał już kilkanaście razy - nawet na wieży kościoła Mariackiego! - i jak sam podkreśla, zawsze lubi do nas wracać. Tym razem wystąpi w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie zaprezentuje swój najnowszy, wydany po dziesięciu latach album Vol. 1 (2023).

Nie tylko "gipsowy odlew"

Przed dwoma tygodniami dał ponoć rewelacyjny koncert w warszawskim klubie Stodoła. Miejmy nadzieję, że równie wspaniale będzie w najbliższy piątek, gdy Lech Janerka zagra w poznańskim CK Zamek.

Filmy wszędzie naraz

21. Millennium Docs Against Gravity po raz piąty odwiedza Poznań. Tym razem hasło festiwalu brzmi "W relacji ze światem". Od 10 do 19 maja najlepsze ekranowe dokumenty poruszające m.in. tematy ze świata polityki, socjologii, kultury czy sportu będzie można oglądać w kinie Muza, a od 21 maja do 3 czerwca online.

PROSTO Z EKRANU. Uwaga, pająk!

Australijski horror Gniazdo pająka w reżyserii Kiah Roache-Turner to horror w zasadzie tylko z nazwy. Bać mogą się tylko widzowie z prawdziwą arachnofobią, ale pewnie i tak żaden z nich nie zdecyduje się na seans, w którym pająk ma rozmiary goryla i zjada ludzi.

Nazwę zmienić łatwo, trudniej ludzi

Formalnie policja, mentalnie milicja. "Nowe" próbuje zainstalować się w codzienności, "stare" jeszcze się trzyma. Chaos zawsze towarzyszący czasom przemian jest jednocześnie sojusznikiem przestępców. Witajcie na początku lat 90. XX wieku w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Pocałunek Judasza.

Czas Pyrkonu

Dlaczego czerwcowy Pyrkon zapowiadamy na początku maja? Najprostsza odpowiedź brzmi: w fantastyce czas jest pojęciem względnym, nie stanowi przeszkody i da się nad nim zapanować. To oczywiście nie jedyne wyjaśnienie.

Wyłożone asy, rzucone kości

Jazz, hip-hop, R&B i soul to cztery asy w rękawie Moses Yoofee Trio - berlińskiego projektu pianisty Mosesa Yoofee, perkusisty Noah Fürbringera i basisty Romana Klobego, którzy zaprezentują nam swoje najnowsze kompozycje w klubie Blue Note. Ich połączenie czarnych brzmień to przede wszystkim zmysłowa muzykalność, której naprawdę trudno nie ulec, a z której słyną nie tylko w studiu, ale przede wszystkim na scenie.

Skarbiec

Królewski gmach, zbiory obejmujące ponad 1,8 mln jednostek, w tym druki i rękopisy o nadzwyczajnej wartości dla kultury narodowej, muzea literackie, osiedlowe filie, wreszcie dziesiątki tysięcy oddanych czytelników. 195 lat temu powstała Biblioteka Raczyńskich.

KWADRATURA PŁYTY. Cień, ale przede wszystkim blaski

Ach, jak wspaniała jest tegoroczne wiosna! I nie mam na myśli uroków (kapryśnej) aury, po prostu słyszę z wielu stron mnóstwo wspaniałej muzyki. Czyje płyty? Ot, na przykład artystów wybitnych i świetnie znanych: kwintetu Alameda, tria Polski Piach, duetu Beryllium czy Macieja Rychłego i (powiedzmy: kwartetu) Released Sounds. Wszyscy tworząc nową muzykę fascynująco dialogują z tradycjami.

JA TU TYLKO CZYTAM. Między słowami

Czytelnicy w Polsce spodziewali się ponoć nie wiadomo jakich odniesień w najnowszej powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee Polak, tymczasem - i na szczęście - dostaliśmy lekturę najwyższej próby, traktującą o tym, co dzieje się między dwojgiem ludzi, a nie o narodowych czy patriotycznych mrzonkach.

Transgresje i wyzwania

Już po raz 15. festiwal kina LGBT+ otwiera swoje podwoje. Maraton filmów poświęconych osobom nieheteronormatywnym 6 maja dotrze do Poznania i znajdzie przystań w Kinie Pałacowym.

Zawsze pamiętaj o śmierci

Memento Mori (2023) to tytuł najnowszego albumu zespołu Marduk - szwedzkich gigantów black metalu, którzy już niebawem wystąpią w Poznaniu, by zaprezentować nie tylko swój najnowszy materiał, ale również starsze, najbardziej rozpoznawalne numery, których w ciągu tych ostatnich trzech dekad grupa Morgana Håkanssona nazbierała całkiem sporo. "Bezkompromisowa maszyna do zabijania i pierwsza koncertowa liga" - jeśli chcecie przekonać się, skąd takie opinie, koniecznie wpadnijcie do Tamy!

MY NAME IS POZNAŃ. Ogólnie jest fajnie!

Pierwsza zasada to obcowanie z przyrodą - zawsze chcemy robić to jak najczęściej. Potem jest sport, a także różne inne uciechy, które też pomagają lepiej żyć. No i nie zapominajmy o jeszcze jednym - potrzeba dużo miłości - mówią Lew Winogradzki i Rat One, członkowie zespołu Rat Kru, który w maju wydaje nowy album Bloki i Smoki.

ZAPISKI Z LAMUSA. Zapasy z kulturą

Tytuł tego odcinka Zapisków z lamusa mógłby równie dobrze brzmieć Niezły cyrk, ale taki już kiedyś powstał, a powielanie jest w złym tonie. I nie zawsze się udaje. Nie zawsze sukcesem kończą się także nietypowe pomysły, jakich ponoć jeszcze nie było, a które polegają na tym, że łączy się w sposób nieprzemyślany dwa zupełnie odmienne światy. Taki sport chociażby i kulturę.

Strona 1 2 3 4